Lovor je zimzeleno drvo ili žbun, čiji je latinski naziv laurus. Kod nas se drugačije naziva lorber, davorika ili zelenika. Potiče iz Male Azije i pripada porodici lovornjača. Reč je o grmu ili drvetu koje je dugačko između 7 i 10 cm. Listovi su mu sjajni i kožasti.
Lovorov list ima veoma veliku primenu kako u kulinarstvu tako i u narodnoj medicini. Ipak, prilikom njegovog korišćenja neophodan je dodatni oprez, jer preteranom konzumacijom stvara potpuno suprotan efekat.
Lovorov list je neizostavan začin naše nacionalne kuhinje
U kulinarstvu se korsti lovorov list kao začin, mada pojedini kuvari rado jelima dodaju grančicu ili plod lovora. Sveži listovi lovora imaju gorku, citrusnu i voćnu aromu, dok suv lovorov list ima gorak ukus koji donekle podseća na muskantni oraščić.
Kvalitet suvih listova se može vrlo lako proceniti. Što je boja listova zelenija, aroma je intezivnija a samim tim kvalitet začinske biljke je bolji. Za razliku od drugih začinskih biljaka, lovorov list se ne raspada tokom termičke obrade, tako da ga je potrebno ukloniti pre posluživanja jela.
Najčešće se dodaje prilikom spremanja ribljih specijaliteta, kao i u riblje marinade. Nije nepoznanica ni to da se sve češće koristi prilikom spremanja raznih vrsta pečenja, roštilja, kao i umaka.
U našoj nacionalnoj kuhinji lovorov list je čest začin koji jelima daje dodatnu aromu. Osim toga, neizbežan je i prilikom ostavljanja zimnice. Kada je reč o specijalitetima od divljači, lovorov list je neizbežan. Ne samo da jelima daje specifičnu aromu već je poznat i po tome što poboljšava apetit i pospešuje varenje. U svakom slučaju, pravilo koje važi za sve začine je da ne treba preterivati sa njima kako jelo ne bi dobilo gorak ukus. Naravno, ovo se odnosi i na lovor.
Lovorov list je u narodnoj medicini odavno prepoznat
Lovorov list ima široku primenu u narodnoj medicini. Osim što poboljšava varenje, poznat je po analgetskim svojstvima i pomaže prilkom iskašljavanja. Takođe je dobar u saniranju reumatskih tegoba, oslobađanju od stresa, kao i u lečenju bolnih čukljeva.
Poboljšava varenje
S obzirom na svoja lekovita svojstva, lovorov list uklanja grčeve u stomaku, stimuliše varenje i podstiče prokrvljenost. Osim toga, lovor se pokazao kao veoma dobar u lečenju anoreksije. Lovorovo ulje leči gljivična oboljenja, a posebno je efikasno u lečenju gljivičnih infekcija noktiju.
Lovor ima analgetsko svojstvo
Lovor ima analgetsko svojstvo, tako da se preporučuje u lečenju bolova u ušima, kao i protiv glavobolje, jer sadrži supstance koje su delotvorne za migrenu. Osim toga, preporučuje se za saniranje modrica, kao i istegnuća. Obloge od lovorovog ulja su efikasne u lečenju reume, kao i u lečenju bolnih zglobova, a smatra se čak i da poboljšavaju cirkulaciju u nogama.
Lovorov list je dobar za iskašljavanje
Čaj od lovorovog lista je od davnina poznat kao lek protiv kašlja, jer ima umirujuće dejstvo na sluznicu grla. Ovaj čaj je vrlo jednostavno napraviti a efekat je zadivljujući.
Potrebni sastojci:
2,5 dcl vode
4-5 listova lovora
pola limuna
kašičica meda
Način pripreme:
Listove lovora stavite u šerpu i prelijte vodom. Kada proključa, ostavite da se kuva još 5 minuta. Poklopite čaj i ostavite da odstoji 10 minuta, nakon čega ga treba procediti, a zatim dodati med i limun. Potrebno je da pijete umereno vruć čaj u malim i što češćim gutljajima.
Ulje i obloge od lovora se koriste u narodnoj medicini
Ulje lovora je veoma delotvorno za jačanje celokupnog organizma. Izuzetno je dobro za iskašljavanje, kao i za jačanje imunog sistema. Ulje se takođe koristi u lečenju proširenih vena. Osim što sami možete napraviti ovo ulje, možete ga kupiti u svakoj bolje snabdevenoj apoteci.
U narodnoj medicini se obloge od lovorovog lista koriste kod gripa, prehlada i kašlja. Da biste napravili ovaj oblog, potrebno je da prokuvate lovorov list, a zatim u tu vodu potopite tkaninu kojom ćete obložiti bolno mesto.
Lovorov list leči čukljeve
Ukoliko imate problem sa čukljevima onda sigurno znate koliko je to bolno i neprijatno.
Potrebni sastojci:
5 većih listova lovora
100 ml alkohola od 70%
Način pripreme
Isitnite lovorov list, a zatim ga prelijte alkoholom i ostavite da odstoji nedelju dana. Nakon toga procedite. Kako biste se rešili bolnih čukljeva, potrebno je da noge držite u rastvoru tople vode i sode bikarbone. Nakon toga ih prosušite, namažite dobijenom smesom, a zatim obujte čarape i lezite. Ubrzo ćete osetiti poboljšanje jer će bol iščeznuti.
Lovorov list je dobar protiv stresa
Smatra se da je lovor izuzetno efikasan u borbi protiv stresa i doprinosi pozitivnom protoku energije. Kako biste se i sami uverili u njegovu efikasnost, dovoljno je da list lovora zapalite na tacni, jer sagorevanjem će se dim raširiti po prostoriji. Ruski narodni lekar Malahov tvrdi da tokom sagorevanja lovora ne bi trebalo da budete u prostoriji. Kada se vratite, nakon 10 minuta osetićete prijatan i opuštajući miris. Dovoljno je da se opustite kako biste eliminisali napetost, jer miris lovora ima umirujuće dejstvo.
Lovorov list se koristi za izbacivanje viška soli iz organizma
Potrebni sastojci:
1 kašika usitnjenog lovora
3 dl vode
Način pripreme
Usitnjen lovor prelijte vodom, a zatim kuvajte maksimalno 5 minuta. Dobijenu tečnost sipaje u termos i ostavite da prenoći. Ujutru procedite i rasporedite tako da vam dobijeni napitak traje tokom celog dana. Važno je da ga uzimate povremeno u malim gutljajima. Nakon 7 dana možete ponoviti ovaj postupak. Već nakon 10 dana ćete osetiti poboljšanje, a bolovi u zglobovima će nestati.
Bez obzira na brojne benefite, lovorov list ima i neželjena dejstva, tako da treba biti oprezan sa njegovim korišćenjem. Ne preporučuje se trudnicama u bilo kom obliku, a neke studije pokazuju da preterana upotreba lovora može dovesti do halucinacija.
Ukoliko i vi imate neki oproban recept sa lovorovim listom, bez obzira na to da li ga koristite kao začin ili u cilju poboljšanja zdravlja, podelite ga sa nama.