Kulturološki koreni, nasleđa i religiozna verovanja su oblikovala brak svuda u svetu, pa tako i u našoj zemlji. Srbija je zemlja duge istorije i ukorenjenih običaja kojima se ponose generacije i generacije. Dok su u srednjem veku venčanja bila tradicionalna sa ritualnim elementima, danas supružnici uživaju punu slobodu da organizuju čin stupanja u brak na način koji oni žele. Parovi biraju različite načine venčanja, uključujući crkvena, građanska ili kombinaciju oba oblika. Kako je došlo do takve promene možemo da vidimo samo ukoliko ispratimo venčanja u Srbiji hronološki, od nastanka države do modernog doba.
Venčanja u srednjovekovnoj Srbiji
Sredinom 9. veka plemenski savez pretvoren je u prvu srpsku državu. Tokom tog perioda, Srbi su većinom bili pagani, a njihova verovanja bila su povezana sa slovenskom mitologijom. Obožavali su različite prirodne sile, bogove, i vršili različite obrede i žrtve kako bi obezbedili plodnost, zaštitu ili sreću. Porodična struktura bila je važan deo života u to doba. Porodice su bile osnovne jedinice društva, a patrijarhalni sistem predstavljao je dominantan oblik organizacije porodice.
A kako je izgledao proces venčanja u Srbiji tog vremena? Obično je započinjao dogovaranjem između porodica mladenaca. Roditelji ili stariji članovi porodice bili su odgovorni za organizaciju venčanja. Zaruka je bila formalni čin koji bi označio početak dogovora. Tokom samog čina venčanja, postojali su različiti simbolički gestovi – razmena zaveta između mladenaca, razmena prstenja ili nekog drugog simboličnog poklona koji bi predstavljao savez između dve porodice.
Crkva je imala ključnu ulogu u venčanju. Venčanja su se obavljala u prisustvu sveštenika, a ceremonija bi uključivala molitve, blagoslov mladenaca i razmenu prstenja. Svadbeni konvoj bi se kretao kroz selo ili grad do crkve gde će se obaviti ceremonija. Nakon venčanja u crkvi, mladenci i svatovi bi se vratili kući ili u neki drugi odabrani prostor gde bi se održavalo veselje, gotovo indentično kao danas. Svadbe su često bile praćene raznim igrama i običajima, poput „kumovanja“ (uzimanja kuma kao posebnog svedoka braku), skakanja preko vatre, pevanja tradicionalnih pesama i plesanja.
Još je u ovom periodu postojao svadbeni običaj da se jabuka kači na vrh stuba ispred mladine kuće. Mladoženja je mogao da odvede mladu samo nakon što uspe da obori jabuku.
Venčanja u Srbiji “pod Turcima”
Tokom Osmanskog doba došlo je do određenih promena u običajima na venčanjima usled uticaja islamske kulture. Jedan od turskih običaja koji se preneo na srpska venčanja bio je vezivanje marame oko glave mlade. Ovaj ritual označavao je prelazak u novu ulogu, od devojke do udate žene. S obzirom na to da su ratovi i vojni sukobi bili česti tokom Osmanskog doba, venčanja su često imala vojnički karakter. Mladinici su oblačili vojničku odeću simbolizujući hrabrost i spremnost na zaštitu doma i porodice. Svadbe su često trajale po nekoliko dana i bile su propraćene raznim obredima, igrama i veseljem. Muzika je imala važnu ulogu, a turski instrumenti i ritmovi često su se mešali s lokalnim tradicijama.
Venčanja u periodu stvaranja moderne srpske države
Tokom 19. i 20. veka, sa modernizacijom društva, promenili su se i običaji u vezi sa venčanjima. Čin slavljenja ljubavi postao je formalniji i često je sledio evropske trendove. Porodične tradicije su i dalje bile važne, ali su se počeli uključivati i novi elementi, kao što su bela venčanica i odlazak na medeni mesec. Crkvena venčanja i dalje su bila važna i česta, ali se počeo jače naglašavati i građanski aspekt braka. Ovo je bilo vreme kada je država sve više preuzimala kontrolu nad civilnim institucijama, uključujući i venčanja. Kada je muzika u pitanju, tradicionalne pesme i igre kombinovane su sa evropskim muzičkim elementima. Kolo je ostalo prisutno, ali su se počeli pojavljivati i moderniji plesovi.
Period socijalizma i naglasak na građanskom venčanju
Period socijalizma, odnosno vreme od Drugog svetskog rata pa sve do kraja 20. Veka, obeležila je težnja države da umanji uticaj crkve u društvu. Venčanja u Srbiji su često bila svedena na građansku ceremoniju, uz minimalne verske obrede.
Mladenci su često imali slične odevne kombinacije, a naglasak je stavljan na partnerstvo i zajednički život. Svadbe su bile organizovane kao javne proslave, a gosti su bili pozivani iz šire društvene zajednice. Svadbeni obroci bili su organizovani u restoranima ili društvenim prostorima, a ne u privatnim domovima. Brakovi su često podrazumevali zajedničko stanovanje. Mladi parovi su obično primali pomoć od društva ili radničkih organizacija u dobijanju stana, što je bilo u skladu sa socijalističkim načelima. Radne organizacije (fabrike, institucije, itd.) su imale svoju ulogu u organizaciji svadbi. Mladenci bi ponekad dobili poklone ili finansijsku podršku od kolega i nadređenih. Socijalistički simboli, poput crvene zvezde ili simbola radničke klase, bili su čest motiv na svadbama.
Socijalistički period karakterisala je i određena skromnost u životnom stilu. Venčanja su bila skromnija u poređenju s nekim prethodnim i kasnijim periodima, a luksuzni elementi nisu bili u prvom planu.
Kako se organizuju venčanja u Srbiji u savremenom društvu?
U savremenom društvu, parovi imaju svu slobodu da biraju kako će organizovati čin venčanja. Iako je Srbija poprilično liberalna zemlja, istopolni brakovi još uvek nisu legalizovani. Sve ostalo je stvar izbora i odluke budućih supružnika. Mladina venčanica najčešće sledi svetske trendove u modi. Bela venčanica ostaje popularan izbor, ali su sve više prisutni i drugi tonovi poput boje slonovače ili pastelnih nijansi. Bacanje bidermajera deo je zabavnih običaja na svadbama. Veruje se da će devojka koja uhvati buket biti sledeća u braku.
Svadbe se organizuju u specijalnim salama sa ograničenim brojem gostiju. Dekoracija, fotograf, torta i muzika su ključni elementi svakog venčanja. U zavisnosti od muzičkog ukusa mladenaca, bendovi će pevati domaću ili stranu muziku. Najbolji bendovi za svadbe su oni čiji se repertoar najviše podudara sa zahtevima bračnog para. Ipak, treba voditi računa o gostima i prilagoditi veselje svačijem ukusu.
Nakon svadbe, mladenci planiraju putovanje na medeni mesec. Gde će ići zavisi od “zarade” na svadbi. Mnogima je želja da otputuju na neku egzotičnu destinaciju, ali čak i medeni mesec u Srbiji može da bude izuzetno lep.