Za pravilan rast i razvoj dece veoma je važna krupna motorika ruku, nogu, ledja i trupa, pravilan razvoj mišića, pravilno držanje kičme i koordinirano kretanje kroz prostor. Na sve ove činioce pravilnog razvoja roditelji mogu da utiču od najranijih bebinih dana tako što će bebu spuštati da se igra na podu ili podlozi za bebe. Od prvih bebinih dana pa do prohodavanja veoma je važno da beba bude na tvrdoj podlozi. Igrom na podu beba podstiče pravilan razvoj svih mišića, njihovo jačanje i ključna je za razvoj samostalnosti.
Podloga za bebe – najbezbedniji prostor za igru na podu
Bebe od prvih dana istražuju svet oko sebe, mali istražitelji upijaju informacije iz okruženja i tako dolaze do saznanja. Način otkrivanja sveta i saznanja kroz igru je najdelotvorniji, kroz ceo život nesvesno ostane urezano u sećanju sve što se u tim prvim danima sazna. U bebinom svetu velikih otkrića značajnu ulogu ima bebi oprema koja igru čini bezbednom, interesantnom i podstiče bebu da se razvija motoričke funkcije. Medju bebi opremom se izdvaja podloga za bebe koja se pokazala vrlo praktičnom za svakodnevno korišćenje i kvalitetnu igru u kojoj beba razvija motoričke, fizičke i mnoge druge sposobnosti i veštine. Dok se igraju na podlozi za igru glavna preokupacija beba je da dohvate igračke koje im privlače pažnju svetlečim i zvučnim efektima, pa tako jačaju mišiće, ali i opažaju boje i vizuelizuju svet oko sebe. Mnogo je dobrih strana koje ima podloga za bebe poput razvoja koordinacije ruku i nogu, razvoja osećaja za prostor, oblike i materijale.
Kroz igru na podlozi za bebe podstiče se razvoj svih čula
U prvim mesecima života beba jasno vidi na udaljenosti do pola metra zato je podloga za bebe osmišljena tako da svi predmeti na njoj jesu u jakim bojama i na maloj udaljenosti od bebe kako bi uočavanjem oblika i boja beba razvijala moć vizuelizacije. Bebe prvo uočavaju veće predmete, a zatim i detalje, tako se razvija osećaj za vizuelizaciju. Bebi na dohvat ruke treba da budu predmeti različitih materijala i tekstura, neki da su mekani, neki črvsti, od hrapavih do glatkih. Dodirom predmeta različitih tekstura beba uočava da postoji razlika i tako nesvesno razvija čulo dodira. Uz aktivnu igru koju bebi pruža podloga za bebe ona vremenom sve više razvija fizičke veštine i osećaj za držanje igračaka, pritiskanje.
Snaga mišića se razvija vežbanjem
Dobro razvijeni i jaki mišići važni su za neometano funkcionisanje. Odrasli se često suočavaju sa zdravstvenim problemima vezanim za bol u mišićima, a ne slute da pate zato što mišići nisu dovoljno stimulisani u najranijoj životnoj dobi. Kako bi se razvija snaga mišića potrebne su vežbe, jednako važne i odraslima i bebama. Beba će najbolje uvežbavati svoje mišiće na podlozi za bebe. Podloga za bebe omogućiće joj da učini prve pokrete, da vuče i baca predmete, podiže stvari i da se uspravlja uz njih. Sve ove aktivnosti doprinose bebinom normalnom motornom razvoju koji je veoma važan na njenom putu osamostaljivanja. Dobro je da je bebin organizam tako ustrojen da može da utiče na koordinaciju i snagu velike grupe mišića zato je važna igra na podu i stimulisanje mišića kroz nesvesno vežbanje u igri.
Podloga pruža bezbedno okruženje za igru
Prostor u kome boravi beba treba da bude čist, uredan i jednostavno uredjen, bez previše igračaka koje će je zatrpati i preusmeravati njeno kretanje uz rizik da onda izgubi ravnotežu i padne. Da bi roditelji bili sigurni da je pod na koji spuštaju bebu prilagodjen njenim potrebama, najbolje je da neko vreme provedu na podu i uvere se da će takvo okruženje biti bezbedno za njihovu bebu. Jedan od najboljih saveznika čuvanja bezbednosti bebe na podu je podloga za bebe. Primećuje se da bebe koje se igraju na podlozi imaju taj osećaj sigurnosti pa su slobodnije u igri, a samim tim i kreativnije. Podlogu beba doživljava kao svoj prostor i kako bi neometano učila ona treba što više da boravi u svom prostoru, tako će sticati nova iskustva u poznatom okruženju. Svakodnevnim boravkom u svom prostoru beba nesvesno pravi mapu referentnih tački svog prostora koje su granica njenog bezbednog kretanja. Ovo je veoma važno za kasnije faze, kada beba počne da puzi i hoda umeće postepeno i oprezno da procenjuje prostor, udaljenost i bruinu svog kretanja. U bezbednom okruženju ostavljajte bebu da se igra sama uz obavezan nadzor. Nemojte joj pomagati i dodavati igračke, ne uskraćujte joj mogućnost da do njih dodje sama, to će joj mnogo više značiti od pomoći. Stavljajte bebu na podlogu za bebe do četvrtog meseca pa i posle uz obavezno prisustvo. Sa pet meseci beba će pokušati da promeni položaj i izadje iz okvira podloge spremna da pokuša da sedne ili napravi prve pokrete koji vode ka puzanju.