Čini se da je ova godina prošla poput nekog treptaja. Prolazila je u neizvesnosti i nekoj čudnoj strepnji. Mnogo se toga desilo, a ponovo život je nekako neobjašnjivo stao, čeka se nešto lepo i spasonosno.
Ponovo je zima. Ova će biti specifična po mnogo čemu, a možda je i jedina stvar koja nas i dalje teši, je da u ovome nismo sami. Čitav svet bori se sa istim problemom, i koliko god bežali od teme virusa, ona nekako uvek pokuca na naša vrata, uvuče se i zauzme čelo stola u našim razgovorima.
Ma koliko se borili, briga nas pritiska mori nas i strah i strepnja, a hladno vreme donosi nam samotnjačke dane, manje toplih jutara, manje sunca i više samoće.
Možda i deluje da će ova zima doneti samoću, toplu ćebad i filmske maratone, ali možda bi smo ovo mogli i da promenimo i prisetimo se jednog starog dobrog recepta koji je grejao grla, a grejao je i duše.
Kako se priprema kuvano vino
Kuvano vino. Davno zaboravljeni slatki napitak koji je grejao dlanove mnogih naroda u prošlosti, a sada se nekako zaboravljeno i stidljivo provlači po štandovima evropskih vašara.
Možda će ova zima biti idealna da u jedan termos sipamo crno vino, ponesemo dovoljan broj plastičnih čaša, obavijemo debeli šal oko vrata i izađemo napolje. Pod nogama škripi sneg, aroma vina opušta nam čula i uskoro zaboravljamo na brigu i nemir koji je ova godina donela. Neka sneg škripi pod nogama, dok se ruke greju o čaše, a srca tope u društvu svih onih ljudi koje beskrajno volimo.
Nekada su recepti kuvanog vina bili raznovrsniji, eksperimentisalo se sa ukusima, začinima i aromama, dok je danas recept jednostavniji i ne iziskuje mnogo vremena a ni sastojaka.
Najbolje je piće praviti od suvog vina, i kuvati ga tačno onoliko koliko je potrebno da se dobro zagreje, a da ne provri, jer će se na ovaj način sačuvati miris svakog prokuvanog sastojka.
I ne, nije ovo tekst o napijanju i beskonačnom nalivanju. Kuvano vino može se praviti i od voćnih vina, a sam proces ispijanja sporedan je u odnosu na ono što zapravo treba biti u fokusu ove duge i naporne godine.
Neka se uz svaki gutljaj javi treptaj lepih sećanja i miris detinjstva. Neka prvi gutljaj i miris cimeta podseti na toplinu porodičnog doma. Đumbir vraća sećanje na novogodišnje kolače, karanfilić nas seća na pucketanje vatre i tišinu noći u kojoj pada sneg.
Recept
Recept za ponovno okupljanje osmehe i razgovore o svakodnevnici potrebno je sledeće:
- 1 litar crnog vina
- 1 litar soka od pomorandze
- 2 velike pomorandze
- 1 limun
- 2 cveta anisa
- 5 karanfilića
- 2 štapića cimeta
- jedna kašičica rendanog muskatnog oraščića
- jedna kašičica djumbira u prahu
Priprema:
Limun i pomorandže iseći na kolutiće. U veću šerpu sipati 3 dl vode i sačekati da provri. Kada provri smanjiti temperaturu, pa dodati karanfilić, anis, štapiće cimeta, muskatni oraščić i đumbir. Promešati nekoliko minuta, a zatim dodati pripremljeni sok od narandže i vino. Mešati, dodati voće, pojačati temperaturu i kada tečnost krene da se puši, te kada krene da pravi sitne klobuge, skloniti sa vatre.
Savet za one koji vole šetnje ali ne i alkohol
Ukoliko ste ljubitelji zime i hladnih noseva, ali vam alkohol ne godi, ili jednostavno to nije vaša sfera interesovanja, adekvatna zamena kuvanom vinu bio bi blago začinjeni kompot od sušenog voća, koji je bogat zdravim vlaknima, antioksidantima i mineralima. Za ovaj kompot biće vam potrebno:
- 150 gr sušenih šljiva
- 150 gr sušenih kajsija
- 100 gr sušenih višanja ili brusnica
- 100 gr sušenih borovnica
- 1 štapić cimeta
- 2 anisa
- sitno rendana kora jene veće pomorandže
- sok od dve pomorandže
- 100 ml mlake vode
- nekoliko kapi arome ruma
Priprema:
Sušeno voće stavite u šerpu zajedno sa anisom, sokom i korom od narandže, dodajte vodu i aromu ruma, pustite da proključa, smanjite jačinu vatre i pokrite poklopcem. Na dalje, osam do deset minuta kuvajte tako što ćete povremeno mešati dok voće ne smekša i ne nabubri, a dok tečnost ne redukuje, a smesa postane sirupasta. Ukoliko se desi da smesa izgubi previše tečnosti, a pred sam kraj kuvanja dodajte vodu.
Sipati u termos i požuriti u zagrljaj hladnom vazduhu i toplim rečima onima koje najviše volite.
Savet:
Voće koje se sipa u ključalu vodu može se obraditi različitim tehnikama, a koje će pojačati i intezivirati aromu kuvanog vina. Ukoliko posedujete kuhinjski brener, iskoristite ga da ,,prošarate“ iseckano voće. Iskoristite aparat za dehidrataciju i osušite pripremljeno voće, ili možda i najjednostavniji način od predloženih, iseckano voće stavite u rernu da se osuši, pre nego što ga potopite u ključalu vodu.