Komedija je filmski žanr koji vole svi. Svakome prija da odgleda duhovit i pozitivan film koji će mu u tih sat i po do dva, koliko najčešeće filmovi traju, doneti puno osmeha na lice. Teško je odabrati koje su to najbolje komedije u istoriji kinematografije, jer je snimljeno zaista na hiljade sjajnih filmova u ovom žanru.
Ipak, mi smo detaljno istražili šta publika i kritičari misle i dodali malo sopstvenog filmskog ukusa, pa vam ovde predstavljamo najbolje komedije koje obavezno trebate da odgledate bar jednom u životu.
#10 Mamurluk u Las Vegasu (The Hangover)
Američka komedija iz 2009. godine u režiji Todda Phillipsa i prvi deo trilogije „Mamurluk“. Priča o četiri prijatelja koji odlaze u Las Vegas kako bi proslavili momačko veče Doug-a, jednog od njih. Problem nastaje kada se trojica prijatelja probude u hotelskoj sobi i shvate da su izgubili mladoženju Doug-a, a pritom se ni ne sećaju šta se dogodilo prethodne noći. Mamurni i zbunjeni, oni kreću u potragu za Doug-om po Las Vegasu, jer do venčanja nije ostalo još puno vremena.
U glavnim ulogama u ovoj urnebesnoj komediji pojavljuju se Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Heather Graham, Justin Bartha i Jeffrey Tambor. Film je snimljen u Nevadi, za svega 15 dana i sa budžetom od 35 miliona dolara, a zaradio je 467 miliona. Dobio je Zlatni globus za najbolju komediju u 2009. godini, kao i niz drugih nagrada. Bio je deseti najgledaniji film u 2009. godini i druga najuspešnija komedija ikada snimljena u SAD, nadmašivši rekord koji je do tada, punih 25 godina držao film „Policajac sa Beverli Hilsa“.
#9 Ima li pilota u avionu (Airplane!)
Američka satirična komedija snimljena 1980. godine, u režiji Jim Abrahams-a, David Zucker-a i Jerry Zucker-a, a sa Robert Hays-om, Julie Hagerty, Leslie Nielsen-om, Lloyd Bridges-om i Robert Stack-om u glavnim ulogama. Ima li pilota u avionu je parodija na katastrofične filmove, pre svega na film „Zero Hour!“ iz 1957. godine iz kog su pozajmljeni zaplet i glavni likovi, kao i na film „Airport 1975“ iz 1974.
U fokusu radnje filma je Ted Striker, bivši pilot koji vuče traume iz Vijetnamskog rata i koji, uprkos prevelikom strahu od letenja ulazi u avion koji sa aerodroma u Los Anđelesu kreće za Čikago, jer se u njemu nalazi Eliane, stjuardesa sa kojom je nekada bio u vezi i koju ponovo želi da osvoji. Kada se kompletno osoblje u avionu otruje hranom, Ted neće imati izbora jer je jedina osoba na letu koja je u stanju da prizemlji avion.
Ima li pilota u avionu je jedna od najuspešnijih komedija svih vremena, koja danas uživa status kultnog filma. Budžet za snimanje filma je iznosio 3,5 miliona dolara, a ostvario je u to vreme neverovatnu zaradu od 83 miliona dolara. Bio je nominovan za Zlatni globus za najbolju komediju, kao i za nagradu BAFTA za najbolji prilagođeni scenario. U anketi koju je 2004. godine sproveo britanski Channel 4 film je od strane publike proglašen drugom najvećom hit komedijom ikada, a 2008. godine uvršten je od strane časopisa Empire u 500 najboljih filmova svih vremena.
#8 Glupan i tupan (Dumb and Dumber)
Glupan i Tupan je američka komedija iz 1994. godine u režiji Petera Farrelly-ja. To je neobična i smešna priča o Loyd Christmas-u (Jim Carrey) i Harry Dunne-u (Jeff Daniels), dvojici priglupih ali dobronamernih i dobroćudinih prijatelja iz Providensa, Rhode Island. Harry se bavi brigom o psima, dok Loyd zarađuje vozeći limuzinom bogatu klijentelu. Jednoga dana Loyd svojom limuzinom preveze do aerodroma prelepu Mary, i tokom vožnje odmah se zaljubljuje u nju.
Zaplet nastaje kada Loyd pronađe akt tašnu koju je ostavila Mary. Misleći da je Mary u stvari zaboravila aktovku, njih dvojica kreću na put u Aspen, Kolorado, kako bi tašnu vratili njenoj vlasnici. U stvari, u tašni je bio novac koji je namenjen otkupu Mary-nog muža, što će stvoriti niz problema i dovesti junake filma u mnoge komične situacije.
Glupan i Tupan, koji je premijerno prikazan 16. decembra 1994. godine uspeo je da zaradi 247 miliona dolara od prodaje karata u bioskopima, a do danas je postao kultna komedija, koju mnogi smatraju najsmešnijim filmom u istoriji kinematografije. Uspeh filma Glupan i Tupan doneo je slavu svojim autorima, braći Farrelly, a takođe i Jim Carrey-u, čija glumačka karijera nakon ove komedije naglo kreće uzlaznom putanjom.
#7 Gospođa Dautfajer – Mrs. Doubtfire
Gospođa Dautfajer je američka komedija iz 1993. godine, reditelja Chris Columbu-sa, zasnovana na romanu spisateljice Anne Fine „Madame Doubtfire“. U ovom filmu glume Robin Williams, Sally Field, Pierce Brosnan, Harvey Fierstein i Robert Prosky. To je topla i duhovita priča o Daniel Hillard-u, taze razvedenom glumcu koji počinje da se oblači kao žena – dadilja, kako bi bio u mogućnosti da provodi vreme sa svojom decom koja posle razvoda žive sa majkom.
Film je osvojio Oskara za najbolju šminku i Zlatni globus za najbolji igrani film u kategoriji mjuzikl ili komedija, dok je Robin Williams nagrađen Zlatnim Globusom za najboljeg glumca. Ukupna bioskopska zarada je isnosila 441,3 miliona dolara a budžet za snimanje filma 25 miliona dolara. Tako je Gospođa Dautfajer postala drugi najuspešniji film iz 1993. godine u svetu. Danas je film svrstan u najbolje komedije ikada snimljene.
#6 Dan mrmota – Groundhog Day
Dan mrmota je komedija sa elementima fantastike, ostvarenje iz 1993. godine u režiji Harold Ramis-a. Bill Marray je samoživi meteorolg Phil Connors koji sa svojim televizijskim timom ide u Pensilvaniju, u mali grad Paksatauni, gde ubrzo shvata da mu se ponvalja vreme i da se našao u začaranom krugu u kome se njegov život svodi na jedan te isti dan. Prinuđen da svakoga dana proživljava događaje koji se ponavljaju, Phil će biti motivisan da preispita svoj dotadašnji život i da konačno otkrije šta je u životu zaista važno. Marray-eva partnerka u filmu je Andie MacDowell.
Dan mromata ovenčao se BAFTA nagradom kao filim sa najboljim originalnim scenariom. Danas uživa kultni status i spada u najbolje komedije svih vremena. Film je imao budžet od 14 i po miliona dolara, a ostvario je skoro petostruku bioskopsku zaradu, 70,9 miliona dolara.
#5 Riba zvana Vanda – A Fish Called Wanda
Riba zvana Vanda je komedija iz 1988. godine snimljena u britansko-američkoj koprodukciji i u režiji čuvenog britanskog komičara Charles Crichton-a, koji je takođe i koautor scenarija, uz slavnog pajtonovca John-a Cleese-a. U ovom filmu Jamie Lee Curtis, Kevin Kline i Michael Palin glume lopove, koji su ukrali dijamante i žele da prevare jedni druge, dok samo vođa bande zna gde su ukradeni dijamanti sakriveni. Wanda Gershwitz, ambiciozna prevarantkinja atraktivnog izgleda, ne bira sredstva da dođe do dijamanata. Kako bi uspela u svom planu, ona se udvara jednom od pljačkaša, a zatim i njegovom advokatu, i na kraju se zaljubljuje u jednog od njih. Advokat Archie Leach (John Cleese) postaje centralna figura pošto ga Wanda (Jamie Lee Curtis) koristi kako bi locirala plen.
Ovo kultno ostvarenje je od svoje premijere naišlo na pozitivne kritike. Film je nominovan za nagradu američke akademije u tri kategorije: Oskar za najbolju režiju, za najbolji originalni scenario, dok je Kevin Kline osvojio Oskara za najboljeg sporednog glumca. I to nije sve, jer su Cleese i Palin osvojili BAFTA nagrade za najboljeg glumca i najbolju sporednu mušku ulogu. Britanski filmski institut rangirao je film Riba zvana Vanda na 39. mesto najboljih britanskih filmova u 20. veku.
#4 Veliki diktator – The Great Dictator
Veliki diktator je politička satirična komedija iz 1940. godine, koju je napisao, režirao, producirao i odigrao Charlie Chaplin, prateći tradiciju i stil svojih filmova. Ovo je bio Chapline-ov prvi pravi zvučni film.
U ovom ostvarenju Chaplin na jedan krajnje satiričan način oštro kritikuje i osuđuje Adolfa Hitlera, Benita Musolinija, fašiste, antisemite i naciste. Chaplin u filmu igra oba glavna lika: nemilosrdnog fašističkog diktatora i progonjenog jevrejskog berberina.
Veliki diktator, koji je bio jako popularan kod publike, danas se smatra najkomercijalnijim i najuspešnijim Chapline-ovim ostvarenjem. Savremeni filmski kritičari ga smatraju ne samo istorijski značajnim filmom, već i jednom od najboljih filmskih satira ikada snimljenih. Film je imao pet nominacija za Oskara.
U svojoj autobiografiji iz 1964. godine Chaplin je napisao da nikada ne bi snimio Velikog diktatora da je bio upoznat sa stvarnim obimom užasa nacističkih koncentracionih logora u to vreme.
#3 Veliki Lebovski – The Big Lebowski
Ovu komediju su snimili braća Joel i Ethan Coen 1998. godine. Radnja filma prati događaje smeštene u par dana u čijem epicentru je Jeffrey „Dude“ Lebowsky (Jeff Bridges), kalifornijska zdanguba i sitni prevarant, vijetnamski veteran i veliki protivnik vijetnamskog rata, koga pogrešno identifikuju kao milionera istog imena i prezimena, što mu donosi gomilu problema.
Iako fantastičan film, Veliki Lebovski je jedva povratio uložen novac – sa budžetom od 15 miliona, uspeili su da od bioskopskog prikazivanja inkasiraju svega 17 miliona dolara u Americi. Sa druge strane, film je pokupio najpozitivnije kritike.
Veliki Lebovski se smatra prvim kultnim filmom u eri interneta. Priču nose neobični likovi, kadrovi sa dobrom dozom nadrealnosti, nekonvencionalni dijalog i neobičan eklektično-psihodelični soundtrack.
#2 Neki to vole vruće – Some Like It Hot
Neki to vole vruće je urnebesna romantična komedija iz 1959. godine koju je režirao i producirao Billy Wilder, sa Marilyn Monroe, Tony Curtis-om i Jack Lemmon-om u glavnim rolama. Film prati priču o dvojici muzičara koji bivaju primorani da idu na turneju sa ženskim orkestrom. Prerušeni u žene i obučeni u haljine, Joe (Curtis) i Jerry (Lemmon) beže od gangstera jer su bili svedoci zločina koji su mafijaši počinili na dan Svetog Valentina.
Evo i jedne trivije – uprkos tome što je u ugovoru sa Marilyn Monroe stajalo da film mora da bude u koloru, ona je ipak pristala da se snimi u crno-beloj tehnici nakon što je shvatila kako šminka koju su imali Curtis i Lemmon izgledala odvratno u koloru.
Neki to vole vruće je pobrao pozitivne kritike i danas se smatra jednim od najvećih filmova svih vremena. Američki filmski institut ga je 2000. godine proglasio najboljom komedijom na svojoj “AFI 100 years …100 Laughs” listi. Godine 2017. proglašen je za najbolju komediju svih vremena u anketi BBC u kojoj su učestvovala 253 filmska kritičara iz 52 svetske zemlje.
#1 Žitije Brajanovo – Life of Brian
Lista najboljih komedija ikada snimljenih svakako ne bi bila potpuna bez bar jednog ostvarenja Letećih Pajtonovaca. Mi smo odabrali Žitije Brajanovo, kontroverzni film iz 1979. godine, koji prati Brian-a Cohen-a, Jevrejina koji je imao tu sreću da se rodi na isti dan kada i Isus Hrist, i to u kući odmah pored Hristove i da još bude i neosnovano smatran za Mesiju. Ova verska satira je projekat Letećeg cirkusa Monti Pajtona, ekipe koju su činili Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin. Režiju je potpisao Terry Jones.
Žitije Brajanovo je zbog satiričnog prikaza religije u nekim zemljama bio zabranjen više decenija, kao što su Norveška i Irska. Uprkos tome, film je imao ogroman uspeh kod publike, i bio je četvrti najgledaniji film u Ujedinjenom Kraljevstvu u 1979. godini. Veći broj uglednih časopisa i televizijskih mreža proglasilo je Žitije Brajanovo za najbolju komediju svih vremena.
naslovna fotografija: emsax27.wordpress.com