Naslovna Lifestyle Najukusniji veganski slatkiši

Najukusniji veganski slatkiši

1186
0
veganski slatkiši

Veganska hrana je u poslednje vreme sve dominantniji izbor za kupovinu ili pripremu. Naime, osobe koje se kategorišu kao vegani, donose ovaj izbor najčešće iz etičkih razloga, zbog ljubavi prema životinjama i želje za očuvanjem životne sredine. Ali, veganska hrana je superiornija i u domenu dominacije voća, povrća, žitarica i generalno obroka bogatih vlaknima. A upravo se ovaj segment u ishrani zanemaruje. Usled ekspanzije objekata brze hrane i masovne upotrebe konzerviranih jela, češće su i bolesti probavnog sistema, od onih najbezazlenijih, do onih najtežih i neizlečivih. Iako se veganska ishrana ne savetuje u svom punom obimu, jer i sama može dovesti do nedostataka esencijalnih hranljivih materija, ipak treba težiti da ona bude prisutnija u odnosu na pomenute nezdrave oblike. A veganski slatkiši trijumfuju zahvaljujući svom zdravom karakteru.

Međutim, pobornici veganstva na našem području često imaju poteškoće u pronalaženju odgovarajuće hrane. Na rafovima marketa, veganska hrana je retko adekvatno izdvojena od ostale. A čak i kad jeste, izbor uglavnom nije dovoljno raznovrstan. Zato će prosečni vegan biti prinuđen da željene grickalice ili poslastice spravlja samostalno, u svojoj kuhinji. A koji su to najpopularniji i pritom zdravi slatkiši namenjeni veganima? Pročitajte u nastavku koji su najukusniji veganski slatkiši, kao i sastojke koji se najčešće upotrebljavaju prilikom pripremanja veganske hrane.

Popularni sastojci u veganskim poslasticama

Ukoliko ste početnici u veganstvu, najpre je potrebno da se upoznate sa sastojcima koje možete koristiti u kulinarstvu. Pored svih vrsta voća, povrća, džemova i sokova bez rafinisanog šećera, tu su i neki egzotični nutrijenti. Od veganskih proizvoda, naročito je pojačana distribucija biljnih mleka. U ishrani i za pripremu slatkiša, omiljeni su bademovo, sojino i kokosovo mleko. Kokosovo i bademovo brašno su gotovo neizostavni u pripremi testa. Kada su u pitanju šećeri, savetuje se upotreba šećera od trske. Ljubitelji veganskih poslastica, neretko koriste različite ekstrakte (npr. vanile), kao i sirupe (poput javorovog sirupa). Nektar od agave, suvo voće i orašasti plodovi su izvor hranljivih materija i energije. Veganski slatkiši mogu sadržati i skrob od tapioke, žbunaste biljke iz porodice mlečika, brašno od spelte, himalajsku so, kakao i mnoge druge dodatke. Za dodatnu aromu se nekim dezertima dodaju vanila ili cimet.

Veganski mafini

Veganski mafini su idealna opcija, ne samo kao dezert, već i kao slatki doručak. Jednostavni su i brzi za pripremu. Za pravljenje mafina potrebni su sledeći sastojci:

  • 2 šolje brašna,
  • pola šolje belog šećera,
  • pola šolje smeđeg šećera,
  • 1 kesica vanilinog šećera,
  • malo sode bikarbone,
  • malo soli,
  • 1 šolja bademovog mleka i
  • pola šolje biljnog ulja.

Za pripremu, potrebno je umutiti u jednoj posudi smeđi šećer, ulje i mleko, a u drugoj sve ostale sastojke. Nakon mućenja, sve sastojke treba spojiti i mešati do potpunog sjedinjavanja. Rernu treba zagrejati na 200°C, i kalup sa smesom za mafine ubaciti kada rerna bude potpuno zagrejana. Ukoliko koristite silikonski kalup, poželjno je ubaciti ga na samom početku zagrevanja rerne. Mafini se peku oko 20 minuta. Za preliv možete, po želji, koristiti šećer u prahu ili džem.

Keks od kikirikija

Kao i svi drugi veganski slatkiši, keksići od kikirikija su izvrsna užina, i pritom bogata zdravim mastima. Za njihovu izradu potrebni su:

  • 10 ravnih kašika brašna,
  • malo sode bikarbone,
  • malo praška za pecivo,
  • 1 šolja putera od kikirikija,
  • pola šolje bademovog mleka,
  • 5 kašika iseckanog badema,
  • 2 kašike iseckane crne čokolade i
  • 3 kašike šećera od trske.

keks od kikirikija veganska hrana

Priprema započinje zasebnim sjedinjavanjem suvih i vlažnih sastojaka. U jednoj posudi treba izmešati kikiriki puter, sa biljnim mlekom i šećerom. U drugoj, pomešajte brašno, prašak za pecivo i sodu bikarbonu. Suve sastojke treba dodavati postepeno u posudu sa tečnim i istovremeno mešati. Ukoliko je kikiriki puter tečniji, potrebno je da dodate još malo brašna. Testo bi trebalo biti meko, tako da se lako oblikuje. Ako je suviše mekano, može se na oko pola sata ostaviti u frižideru. Na kraju se u smešu dodaju usitnjeni bademi i komadići čokolade. Potom se uz pomoć kašičice vade delovi testa, i od njih formiraju kuglice koje se stavljaju na papir za pečenje. Da bi keksići dobili adekvatan oblik, mogu se ispritiskati viljuškom, tako da dobiju oblik diska. Pečenje se vrši na 150°C, u trajanju od 10-15 minuta.

Šejk od jagode

Za veganski šejk od jagode, korisna je upotreba akvafaba. Akvafab je tečnost koja se dobija posle kuvanja leblebija, i efikasno zamenjuje belanca. To znači da će lakše vezati ostale sastojke u šejku. Još jedna sličnost sa belancetom je i u rezultatu njenog mućenja, a to je čvrsta pena, sasvim neutralnog ukusa. Za veganski šejk su potrebni:

  • 200 grama jagoda,
  • oko pola šoljice akvafabe
  • 1 kašičica sirćeta,
  • oko 3 reda posne bele čokolade.

Akvafabu je potrebno umutiti mikserom, tako da stvori čvrstu penu, a potom joj dodati sirće. Jagode treba ispasirati u blenderu, čokoladu istopiti i potom sve sjediniti i ostaviti u frižideru na nekoliko sati.

veganski slatkiši šejk

Veganski rafaelo

Rafaelo kuglice su oduvek popularna poslastica, kako kod mlađih, tako i kod starijih. A kada se za njihovo spravljanje koriste adekvatni sastojci, one su ujedno i zdrave. Potrebni elementi su sledeći:

  • pola šolje bademovog mleka,
  • pola šolje biljnog mleka u prahu,
  • pola šolje bademovog putera,
  • pola šolje kokosovog ulja,
  • jedna šolja kokosovog brašna za testo i još pola šolje za oblaganje.

Priprema veganskih rafaelo kuglica započinje zagrevanjem biljnog mleka do ključanja. Kada se skloni sa vatre, u njega se dodaju kokosobo brašno i mleko u prahu. Kada se malo ohladi, dodaje se ulje i puter od badema. Po želji se u ovoj fazi može dodati i nektar od agave. Zatim se svi sastojci sjedine, poklope i ostave u frižideru, najbolje tokom noći. 

Izjutra, vaditi kuglice vlažnim rukama, oblikovati u valjati u kokosovo brašno. Po završetku, držati ih u frižideru.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here