Naslovna Saveti Zdravlje Nekoliko najčešćih uzroka neplodnosti kod muškaraca

Nekoliko najčešćih uzroka neplodnosti kod muškaraca

338
0
Nekoliko najčešćih uzroka neplodnosti kod muškaraca
Pexels.com

Muškarce podjednako kao i ženski deo populacije pogađa sterilitet, i on se ne vezuje za određene godine starosti, već od njega mogu patiti kako mlađi tako i muškarci u odraslom dobu. Naučna istraživanja pokazuju da u našoj zemlji podjednako ima slučajeva i muškog i ženskog steriliteta, dok se u manjem procentu taj broj javlja kod oba partnera. Najčešće se ovaj problem otkrije u reproduktivnom dobu, odnosno onda kada supružnici duže vreme bezuspešno pokušavaju da se ostvare u ulozi roditelja.

Poseta lekaru se ne sme odlagati, pogotovo ako vi i vaša partnerka preko godinu dana pokušavate da ostvarite trudnoću. Često se dešava da nijedan od partnera nema nikakve probleme sa plodnošću, pa se to naziva idiopatski sterilitet. U svakom slučaju, treba se na vreme javiti stručnom licu, koje će vam sugerisati šta je sve potrebno da odradite od analiza. Više od 60% parova, na kraju reše problem i uspešno se ostvare kao roditelji.

Provera spermograma

Kada se sumnja na problem steriliteta kod muškaraca, prvi korak je uvek analiza spermograma. Sazrevanje spermatozoida u testisima naziva se spermatogeneza, i na ovu pojavu mogu uticati mnogobrojni faktori. To mogu biti neke hirurške intervencije, urogenitalne infekcije, genetski, imunološki ili hormonski faktor, kao i neke nepravilnosti spoljnjih genitalija koje su urođene ili stečene nekom povredom. Preporuka je da odmah posetite lekara, a svaki urolog u Beogradu ili nekom manjem gradu će vam dati savet šta sve trebate preduzeti na putu ka postavljanju dijagnoze.

Dobar urolog u Beogradu može se pronaći kako u državnim klinikama, tako i u privatnim ordinacijama, a na vama je da odlučite gde želite da idete na pregled i analize. On će za početak uzeti anamnezu, ispitaće vas o vašim životnim navikama i stilu života uopšte, ali i o porodičnim bolestima ukoliko postoje u vašoj porodici. Nakon toga, uputiće vas da date spormogram, kako bi na osnovu rezultata mogao da dođe do dijagnoze. 

Problem sa ejakulacijom

Određeni procenat muške populacije ima problem koji se dešava u ejakulacionom kanalu, odnosno neku vrstu blokade koja ne dozvoljava spermatozoidima da uđu u spermu. Takođe, postoje muškarci koji tokom seksualnog odnosa ne izbacuju spermu, već se ona vraća nazad u bešiku. Ova pojava se naziva retrogradna ejakulacija, a dešava se usled izgubljene funkcije mišića koji se nalazi između prostate i bešike.

Postoji još uzroka koji dovode do problema u ejakulaciji, a to mogu biti razne povrede, infekcije, urođeni defekti, razni neurološki problemi, kao i izvršena vazektomija. Ovaj problem se može rešiti uz pomoć in vitro oplodnje ili reverzibilne vazektomije, kao i uz pomoć inseminacije. Lekar će zatražiti i da odradite određene analize, odnosno briseve. Svi ovi brisevi se mogu dati u nekoj od laboratorija, a sve u cilju provere da nemate neku polnu bolest. Laboratorija takođe vrši analizu urinokulture, kao i analize sperme. 

Pokretljivost spermatozoida i antispermatozoidna antitela

Ukoliko muškarac tokom seksualnog odnosa izbacuje malo sperme ili je ne izbacuje uopšte, kao i ako su njegovi spermatozoidi slabo pokretljivi, oni neće biti u stanju da oplode jajnu ćeliju i tako dovedu do trudnoće. Obično se ne javljaju nikakvi simptomi, a uzrok svega ovoga može biti infekcija, povreda, hormonski disbalans, genetika, konzumiranje droga, ali i izlaganje toploti i toksinima. Problem se može rešiti inseminacijom ili terapijom. 

Organizam može da proizvodi određena antitela koja dovode do spore pokretljivosti spermatozoida, a čest slučaj je da ta antitela uništavaju spermatozoide. Ovo se često dešava nakon neke traume ili torzije testisa. I ovo stanje ne daje nikakve simptome, tek se analizama može doći do dijagnoze. Pacijentu se može savetovati uzimanje steroida, ali vrlo retko jer oni izazivaju brojne posledice kada se uzimaju duže vreme. 

Način života može dovesti do problema sa plodnošću

Na reproduktivno zdravlje i plodnost u velikoj meri mogu uticati način života pacijenta kao i istorija celokupnog zdravstvenog stanja. Smatra se da postoji povećan rizik od steriliteta ukoliko ste pušač ili konzumirate marihuanu. Takođe, rizična ste kategorija ukoliko svakodnevno pijete alkohol ili koristite neke druge droge. Ako uzimate pojedine lekove koji predstavljaju zamenu za testosteron, razne steroide, kao i lekove koji se koriste za regulaciju visokog krvnog pritiska, rak, depresiju ili za lečenje artritisa, takođe se možete suočiti sa smanjenom plodnošću. 

Isto tako, ako ste gojazni, ili imate neku hroničnu bolest, kao što je na primer dijabetes, bolest štitne žlezde ili kancer, u povećanom ste riziku. Ako imate istoriju polno prenosivih bolesti kao što je hlamidija ili gonoreja, imate preponsku kilu ili ste konstantno izloženi toksinima i pesticidima, velika je verovatnoća da ćete patiti od steriliteta. Zdrava i raznovrsna ishrana je od velike važnosti kada se radi o problemu plodnosti, pa se preporučuje svakodnevno konzumiranje svežeg voća i povrća, i uravnotežena ishrana uopšte.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here