Sadašnji uslovi razvijenog saobraćaja i veća potreba lјudi za kretanjem, zahtevaju sve veće poznavanje i poštovanje saobraćajnih pravila i propisa u cilјu povećane bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.
Učesnici u saobraćaju se jednovremeno kreću ulicom ili putem, prolazeći često velikim brzinama jedan pored drugog na malim rastojanjima. Oni su obavezni da za kretanje koriste samo površine koje su im zakonom dozvolјene, te se tako pešaci kreću trotoarima, a biciklisti, zaprežna i motorna vozila kolovozom. Svi učesnici moraju uskladiti brzinu kretanja, tako da ne ugrožavaju jedan drugog.
Opasnosti u saobraćaju nastaju najčešće zbog toga što pešaci ili vozači ne poštuju postojeća pravila i propise, ili se ne pridržavaju uputstava i znakova koje im daju ovlašćena službena lica – saobraćajni policajci. Nastale opasnosti su veoma često uzročnici saobraćajnih nesreća sa teškim posledicama. Zbog naizgled male nepažnje u ovakvim nesrećama, mnogo je poginulih, povređenih i doživotno onesposoblјenih lica, a pored toga prouzrokuje se i velika materijalna šteta.
Zato je potrebno, da svi u saobraćaju poštuju pravila, propise, znakove i službena lica koja ga regulišu, čime će povećati svoju samodisciplinu.
Dugogodišnjim proučavanjem okolnosti koje su prethodile saobraćajnim nezgodama kod dece, uočeno je prisustvo nepažnje. U daljem tekstu navešćemo nekoliko najkarakterističnijih primera koji su svakako najčešći uzroci za pojavu saobraćajnih nezgoda i u kojima su deca najugroženija.
Primeri nepažnje dece u saobraćaju
Primeri nepažnje u saobraćaju koji obično prethode saobraćajnim nesrećama:
- Dete je potrčalo za loptom na kolovoz;
- Dete se otrglo od roditelјa;
- Dete je istrčalo iz dvorišta na kolovoz;
- Deca su se igrala na ulici ili kolovozu;
- Dete je na poziv druga ili neke druge osobe pretrčavalo kolovoz;
- Dete prelazi ulicu u trenutku kada je na semaforu upaljeno crveno svetlo.
Ovi primeri pokazuju da je potrebno povećati saobraćajnu disciplinu kako kod dece tako i kod njihovih roditelјa. Sa nekoliko veoma važnih poruka želimo se obratiti kako deci tako roditelјima:
- Dete nikada ne treba da pretrčava kolovoz;
- Dete nikada ne treba da trči za loptom koja je izletela na kolovoz;
- Dete nikada ne bi smelo da prelazi ulicu na crveno svetlo semafora;
- Dete treba da zastane i da dobro osmotri saobraćaj pre nego nogom stupi na kolovoz;
- Dete kada prelazi kolovoz treba nastojati da sve vidi i od svih bude viđeno;
- Pri prelasku kolovoza dete treba prvo da pogleda ne levu, a zatim i na destu stranu;
- Pri prelasku ulice dete treba na osmatra vozača u vozilu i da pogledom uspostavi kontakt sa njim;
- Deca treba da opominju svoje vršnjake i roditelje ukoliko nepravilno prelaze preko kolovoza, ili se po istom nepravilno kreću.