Naslovna Saveti Sremuš lek iz prirode, lekovita svojstva recepti, i način upotrebe

Sremuš lek iz prirode, lekovita svojstva recepti, i način upotrebe

2889
0

Sremuš (latinski naziv Allium ursinum), biljka koja je u narodu poznata kao divlji beli luk ili čak i „ubica otrova“ raste u višim planinskim predelima. Sremuš je u narodu poznat i kao biljka koja čisti sistem organa za varenje i krv i zbog toga je preporučljiva njegova što češća upotreba. Ima pomalo ljut ukus i jaku aromu.

Bere se u proleće i to u periodu od marta do maja.Ako se koristi u medicinske svrhe najbolje bi bilo da se bere pre nego što procveta. Smatra se da je sremuš najdelotvorniji na ljudski organizam u proleće jer čisti krv, žuč i jetru, odnosno odstranjuje sve toksine koji su se nataložili u organizmu tokom zime. Sremuš je bogat vitaminom C kao i mineralima te se zbog toga koristi kod raznih zdravstvenih problema.

Zbog čega je sremuš toliko značajan?

Sremuš povoljno deluje na arterije i pokazao se kao delotvoran u borbi protiv ateroskleroze. Mladi listovi sremuša obiluju mineralima tako da se preporučuju ljudima koji imaju visok krvni pritisak kao i povišen holesterol i trigliceride.

Konzumiranje listova sremuša pročišćava disajne puteve, smanjuje kašalj i olakšava disanje. Istovremeno štiti organizam od prehlada i gripa. Konzumiranje mladih listova sremuša štiti creva od iritacije i zato se smatra prirodnim lekom za sistem organa za varenje. Deluje umirujuće na želudac, a sem toga širi krvne sudove što pozitivno utiče na rad srca. S obzirom da jača i podmlađuje srčano mišićno tkivo smatra se da konzumiranje sremuša sprečava infarkt.

Kupke pravljene na bazi sremuša su preporučljive svima koji imaju problem sa kožom bilo da je u pitanju iritiranost kože, upalni procesi ili ekcem.

Sremuš smanjuje nadutost u stomaku, pospešuje varenje, smanjuje bolove u zglobovima. Istovremeno čisti jetru, bubrege, žučnu kesu i creva. Iz svega navedenog sasvim opravdano nosi naziv „čistač organizma.“

 

U  nastavku ovog teksta vam donosimo lekovite recepte od sremuša koji su laki za pravljenje a istovremeno veoma delotvorni za ublažavanje raznih tegoba.

Vinom od sremuša očistite pluća

Da biste napravili vino od sremuša potrebno vam je 50g listova sremuša i 250 ml belog vina. Listove sremuša iseckajte sitno, a zatim prelijte belim vinom. Poklopite i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon toga procedite. Dobijeno vino konzumirajte tokom dana u manjim gutljajima. Zahvaljujući ovom delotvornom napitku pročistićete bronhije i vrlo brzo ćete početi da izbacujete sadržaj nataložen u plućima.

Kapi od sremuša za detoksikaciju organizma

Kako biste napravili kapi od sremuša potrebno vam je 20 g listova sremuša i 1l lozove rakije. U flašu sa lozovačom stavite iseckane listove sremuša i ostavite 20 dana da odstoji u zatvorenoj flaši, s tim da povremeno promućkate. Nakon 20 dana procedite a dobijenu tečnost stavite u tamnu posudu od stakla i držite na tamnom mestu. Najbolje je konzumirati ujutru i uveče po 1 kašičicu tako što ćete je dodati u pola čaše jogurta ili hladnog mleka.

Sok i med od sremuša

Listove sremuša oprati, iseckati a zatim uz pomoć sokovnika iscediti sok iz njih. Dobijeni sok čuvajte u nekoj manjoj flaši ili staklenoj tegli. Konzumirajte 3 puta dnevno tako što ćete 1 kašičicu ovog soka dodati u vodu, jogurt ili čaj.

Ukoliko želite da napravite med od sremuša najpre morate napraviti sok od sremuša kako je gore objašnjeno. Tako dobijeni sok pomešajte sa prirodnim pčelinjim medom. Vodite računa da na 1kg meda ide 300ml soka od sremuša. Dozvoljena količina koju možete konzumirati tokom dana je po 1 kašika 3 puta na dan.

Napravite maslac od sremuša

Kako biste napravili maslac od sremuša potrebno vam je 50g listova sremuša, 750g maslaca, soli i bibera po želji. Najpre istopite maslac a zatim u njega dodajte sitno iseckane listove sremuša, soli i bibera po želji. Sve to dobro izmešajte da se sjedini. Dobijenu smesu stavite u frižider kako bi se vratila u čvrsto stanje. Upotrebljavajte ga kao što biste upotrebljavali i običan maslac.

S obzirom da sremuš ima ukus koji ne odgovara svakome zbog specifične arome, preporučuje se njegovo konzumiranje u kombinaciji sa maslacem.

Uvrstite sremuš u svakodnevnu ishranu

Mnogi ljudi koriste sremuš u ishrani kao salatu, pri čemu je način pripreme isti kao kod pripreme zelene salate. Sem ovakve pripreme u nastavku teksta vam donosimo proverene recepte iskusnih domaćica.

Topla salata od sremuša

Operite i očistite sremuš a zatim ga blanširajte (ubaciti u vodu na kratko da prokuva). Nakon toga izvadite sremuš rešetkastom kašikom ili procedite da bi se odstranio višak vode. Na topao sremuš naseckajte feta sir i paradajiz a zatim začinite sa malo maslinovog ulja i jabukovog sirćeta. Po potrebi dodajte soli. Ovako pripremljenu salatu od sremuša možete konzumirati kao prilog uz meso a možete je jesti i kao laganu večeru.

Namaz od sremuša

Ovo je jedan od recepata koji se brzo sprema a prijatnog je ukusa. Da biste pripremili ovaj namaz potrebna vam je 1 veza sremuša, 2-3 kašike kajmaka, 200g mladog sira, 1 kašičica ljute tucane paprike, maslinovo ulje, so i biber po ukusu. Sremuš najpre dobro operite, prosušite i iseckajte što sitnije. Izgnječite sir, zatim dodajte kajmak, sitno iseckan sremuš, papriku, so i biber a zatim sve dobro izmešajte. Hleb isecite na kriške i svaku blago namažite maslinovim uljem a zatim premažite unapred pripremljenim namazom. Sve to stavite u zagrejanu rernu i ostavite par minuta, kako bi hleb uspeo da se isuši i dobije hrskav ukus. Možete služiti za večeru uz mleko, jogurt ili čaj.

Svakako vam ne preporučujemo da sami berete sremuš jer je po izgledu dosta sličan listu đurđevka, koji je otrovan. Ono po čemu se razlikuju je to što kada protrljate list sremuša zapahnuće vas snažan miris belog luka.

Ukoliko i vi imate neke recepte sa jelom od sremuša podelite ih sa nama i našim čitaocima, jer znanje se umnožava tako što se deli.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here