Zubne fasete predstavljaju vid nadogradnje na prirodne, najčešće zdrave zube. To su tanke pločice koje se postavljaju na prednju stranu zuba radi lepšeg izgleda, mada svakako poboljšavaju i funkciju samog zuba.
Fasete ili viniri kako se drugačije nazivaju, nastale su u Holivudu davnih godina i predstavljale su savršen metod za privremeno poboljšanje izgleda zuba kultnih glumaca. Danas su široko rasprostranjene u celom svetu.
Šta su fasete, koje vrste postoje, kada se najčešće postavljaju, kome su namenjene kao i šta se postiže njihovom ugradnjom čitajte u nastavku.
Šta su zubne fasete?
Zubne fasete su ljuspice koje se postavljaju na prednju površinu zuba, čime se menja njegova veličina, oblik i boja. Slične su zubnoj krunici, ali za razliku od nje faseta se postavlja samo sa prednje strane zuba i čuva znatno više zubne supstance.
U zavisnosti od vrste korekcije, za postavljanje fasete i ne mora da se brusi prednja površina zuba. Nasuprot njima, krunice zahtevaju brušenje svakog zuba u mnogo većem obimu. Iako su fasete veoma tanke, zahvaljujući kvalitetnom materijalu od koga su rađene, čvrste su i otporne na pritisak.
Koje vrste zubnih faseta postoje?
Postoje dve vrste zubnih faseta i to: kompozitne i keramičke.
Kompozitne fasete predstavljaju brzo rešenje, jer je za njihovu ugradnju dovoljna jedna poseta stomatologu. Izrađuju se od kompozitnih materijala, odnosno onih koji se koriste prilikom ugradnji plombe. Dobro prijanjaju uz zub, dajući mu čvrstinu i otpornost.
Mana ovih faseta je ta što vremenom mogu da promene boju usled konzumacije obojene hrane i pića. Konzumiranje alkohola i cigareta utiče na oralno zdravlje i može ubrzati proces propadanja ne samo fasete već i okolnih zuba.
Edelweiss fasete (fabrički gotove fasete) su nova vrsta kompozitnih faseta, koje imaju mogućnost da se potpuno prilagode obliku, veličini i boji prema zahtevima pacijenta. Reč je o fabrički napravljenim ljuspicama za čiju izradu se koristi laserska tehnologija. Dugotrajne su i veoma lepo izgledaju. Predstavljaju spoj svih pozitivnih karakteristika kompozitnih i keramičkih faseta.
Keramičke fasete se izrađuju od keramike i njihova izrada traje nešto duže. Da bi se ugradila faseta potrebno je brušenje zuba, kako bi se zub doveo do željenog oblika. Samo brušenje je neprijatno, ali nije previše bolno. Nakon brušenja uzima se otisak na osnovu kojeg se izrađuju fasete. Postojanije su u odnosu na kompozitne fasete, ali su i znatno skuplje.
Kada se najčešće postavljaju zubne fasete?
Zdravlje zuba svakako predstavlja prioritet, ali ne smemo zanemariti ni njihov izgled. Upravo zbog toga brojne stomatološke ordinacije akcenat stavljaju i na estetsku stomatologiju, nudeći različita rešenja. Fasete predstavljaju jedno od njih.
Pored toga što se fasete postavljaju kako bi se dobio holivudski osmeh, one predstavljaju idealno rešenje u situacijama kada postoji razmak između zuba, kada je zub okrnjen ili kada je nepravilan položaj zuba. Takođe, fasete su dobro rešenje kod požutelih zuba ukoliko se boja ne može korigovati izbeljivanjem, a mogu se koristiti i za korekciju dužine zuba.
Kome su namenjene fasete?
Fasete su dobro rešenje ukoliko je neophodno ispraviti izgled jednog ili dva zuba koji odudaraju od vilice. Neophodno je da taj zub bude zdrav kako bi mogao nositi fasetu. Kada je reč o postavljanju faseta kako bi se dobio očaravajući osmeh, idealna ciljna grupa su pacijenti koji imaju sve zube ili oni koji već imaju krunice.
Šta se postiže ugradnjom zubnih faseta?
Koliko god da fasete predstavljaju sjajno estetsko rešenje, činjenica je da one ne mogu zameniti zubnu protezu kada je reč o korekciji položaja zuba. Međutim, nakon nošenja proteze, postavljanje faseta može značajno poboljšati izgled zuba. Takođe, preporuka je da se fasete ne postavljaju na zube koje imaju male nedostatke. Kako je za ugradnju faseta potrebno brušenje zuba, stomatolozi savetuju da je dugoročno bolje imati zdrav zub sa očuvanom zubnom supstancom nego zub sa fasetom.
Budući da fasete spadaju u estetsku granu stomatologije, razumljivo je da se njihovom ugradnjom ne može rešavati većina funkcionalnih problema. Neki manji problemi kao što su nepravilnosti u zagrižaju, ojačavanje zuba koji su imali karijes kao i narušavanje zuba usled loših navika su neki od problema koji se mogu uspešno sanirati ugradnjom faseta.
U svakom slučaju ukoliko želite da ugradite fasete, savet je da posetite stomatologa kako bi pogledao i procenio stanje zuba i sugerisao vam šta je najbolje uraditi u vašem slučaju kako biste došli do željenog ishoda.