Naslovna Društvo Biznis Digitalni marketing – sadašnjost i budućnost modernog poslovanja

Digitalni marketing – sadašnjost i budućnost modernog poslovanja

166
0
laptop
Pixabay.com

Digitalni marketing podrazumeva sve akcije koje se preduzimaju radi oglašavanja, promocije i prodaje proizvoda ili usluga jednog brenda na online platformama.

Digitalni marketing obuhvata različite strategije koje se koriste kako bi se privukla pažnja, angažovala publika i ostvarili ciljevi marketing kampanje. 

Kakva je trenutna pozicija digitalnog markeinga u eri modernog poslovanja, i kakva su predviđanja za njegovu poziciju u (bliskoj) budućnosti – saznajte u nastavku teksta.

Komponente digitalnog marketinga – koje su njegove usluge?

Potrebe za internet promovisanjem proizvoda, biznisa i različitih usluga raste iz dana u dan. Usluge koje agencija za digitalni marketing u Beogradu može da ponudi su od krucijalne važnosti da bi se privukla i zadržala pažnja ciljne grupe korisnika. 

Digitalni marketing čini nekoliko ključnih komponenti.

Jedna od ključnih komponenti digitalnog marketinga je SEO (Search Engine Optimization) strategija. To je zapravo optimizacija, tj. prilagođavanje, web stranica za pretraživače kako bi se postigao bolji rang u rezultatima pretrage i privukla organska poseta.

Društvene mreže su organski srasle sa digitalnim marketingom jer upravo preko platformi kao što su Facebook, Instagram TikTok, Linkedin, Twitter ostvaruje se komunikacija sa publikom i dele se kvalitetni sadržaji u vidu teksta, slike ili video snimaka, koji ih mogu ,,primamiti’’ i ,,kupiti’’. Na taj način se postepeno izgrađuje autoritet na mreži.

Marketing preko mejla, tzv. email marketing, predstavlja oglašavanje putem personalizovanih poruka putem mejla jer se tako očvršćuju veze sa poslovnim partnerima.

Plaćeni oglasi na platformama kao što su Google ili Facebook Aids (PPC, Pay-Per-Click oglašavanje) sve više su popularni i često ,,zatrpavaju’’ prostor sajtova jer se plaćanje obavlja ukoliko korsinik klikne na oglas.

Mnoge marketinške agencije imaju razvijene posebne strategije pomoću kojih prate i analiziraju rezultate kampanja i na osnovu njih procenjuju uspešnost donetih odluka. 

Tu su naravone i online prodavnice, u okviru važne komponente digitalnog marketinga – e-trgovina, preko koje se vrši pomocija proizvoda.

Svevremenost digitalnog marketinga

Digitalni marketing se razvijao paralelno sa razvojem interneta i kompjutera, te je tako postao ključan za uspešno poslovanje u savremenom svetu, jer omogućava brendovima da dosegnu široku publiku i ostvare komunikaciju sa potencijalnim klijentima na načine koji su ranije bili nezamislivi.

papiri-statistike
Pixabay.com

Istorija digitalnog marketinga nije kratka. On je u ovom ili onom obliku prisutan od 70-ih godina, kada je poslata prva e-poruka. Početkom 90-ih došlo je do porasta onlajn marketinga uvođenjem veb pretraživača, a odatle je digitalni marketing zaista uzeo maha – 1996. godine je preko 13 miliona oglasa bilo objavljeno na mreži.

Danas je maltene svima dostupno pretraživanje na internetu. Zato sve kompanije moraju da razumeju kako funkcionišu digitalne tehnologije da bi bile uspešne u svom poslovanju ili, jednostavnije, da angažuju dobru marketinšku agenciju.

Zato se posao u digitalnom marketingu čini kao dobra profesionalna nadgradnja.

Koja je uloga reklama?

Reklame su odavno imale ,,magični’’, neretko manipulativni, uticaj na ljude, utičući na njihove navike u kupovini, načinu ponašanja i oblačenja, pa čak i na mišljenje. 

Reklame igraju ključnu ulogu u izgradnji brendova. Brendiranje se odnosi na stvaranje prepoznatljivog identiteta za proizvod ili kompaniju. Dobar brend može stvoriti lojalnost potrošača i uticati na njihov izbor proizvoda.

Danas reklame dolaze do čoveka lakše nego ikad pre. Korisnici mogu brže i jednostavnije saznati o novim brendovima i trendovima, uslugama i proizvodima, što će rezultirati privlačenjem većeg broja klijenata. 

Novi svet digitalnog marketinga

Digitalni marketing pruža praktičnost u poređenju s tradicionalnim metodama (kao što su bilbordi, oglasi u novinama i slično). Ova vrsta marketinga nudi raznovrsne mogućnosti za promociju, da često klijent, sa druge strane ekrana, ni nema osećaj da je deo promocije. 

Digitalni marketing se trudi da prenese autentičnu poruku oglašivača, a to zahteva iskrenost, jasnost i preciznost onoga čime se bavite i šta nudite.

Preko autentičnosti se gradi poverenje kod publike. Kada potencijalni kupac poveruje u vašu priču i potvrdi sebi da nije laž – onda se time ostvaruje lojalna sprega između njega i vas.

Danas, zbog prevelike i popularne upotrebe, postoji automatizacija marketinga kojim se marketinški napori uvećavaju ali se ne angažuje dodatni broj ljudi, zahvaljujući razvoju specijalizovanih kompjuterskih programa.

Internet je stvorio novi svet koji se munjevitom brzinom gradi. Mogućnosti za razvoj biznisa su razne ali tu je i velika konkurencija. Ono na šta preduzeća treba da se fokusiraju jeste stvaranje autentičnog iskustva i njegovog prenošena na publiku koja će moći da se poistoveti sa tim iskustvom.

Kao i u stvarnom, tako i u digitalnom svetu, dobra komunikacija je presudan faktor za uspešnu (poslovnu) vezu.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here