Naslovna Saveti Zdravlje Kako izgleda kompletan očni pregled?

Kako izgleda kompletan očni pregled?

85
0

Ljudski vid se menja kako godine prolaze, zbog čega je izuzetno važno da redovno obavljate preventivne očne preglede. Takvom strategijom, osim što pravite krupak korak ka očuvanju vašeg vida, značajno utičete i na opšte zdravlje. Ukoliko planirate odlazak kod oftalmologa i interesuje vas kako izgleda kompletan očni pregled, u redovima koji slede pročitajte detaljni vodič.

Šta sve poneti pored zdravstvene knjižice?

Kako biste bili sigurni da lekar ima sve potrebne informacije za preciznu procenu trenutnog stanja vida, bilo bi poželjno da na oftalmološki pregled ponesete sve prethodne nalaze i izveštaje, spisak lekova koje trenutno uzimate te podrazumevane naočare (ili kontaktna sočiva). Isto tako, važno je naglasiti da će, u slučaju unapred zakazanog širenja zenica, takođe biti potrebno da sa vama na pregled pođe član porodice ili prijatelj koji će vas bezbedno odvesti kući. Širenje zenica može izazvati očna zamućenja, pa je uvek bolje osloniti se na pratioca.

Pregled započinje razgovorom

Svaki oftalmološki pregled započinje razgovorom sa odabranim lekarom, tokom kojeg stručnjaci najčešće postavljaju pitanja o trenutnim (ali i nekadašnjim) problemima sa vidom, genetskim predispozijicama te opštem zdravstvenom stanju. Očnom lekaru su potrebne ovakve informacije kako bi mogao da se fokusira na simptome koji se odnose na zdravlje vaših očiju. S tim u vezi, od velike je važnosti da oftalmologu date detaljne te pre svega iskrene odgovore na sva pitanja. Jedino tako možete doći do ispravne terapije i konačnog rešenja problema sa vidom.

Testiranje ukupne oštrine vida

Nakon razgovora, oftalmolog će pokušati da odredi ukupnu oštrinu vašeg vida. U tom slučaju, biće neophodno da skinete naočare ili kontaktna sočiva, te da u stojećem ili sedećem položaju čitate znakove sa šest metara udaljene table. Slova i brojevi će postepeno, iz reda u red, biti sve manji i teži za raspoznavanje, a na vama je da obavezno obavestite odabranog lekara o potencijalnim zamućenjima. Ovaj, verovatno svima poznati test, ponovićete i do nekoliko puta uz pomoć specijalnih stakala sa različitom dioptrijom.

Ukoliko oftalmolog ustanovi da su vam potrebne nove naočare, u cilju pronalaženjam modernog modela koji odgovara vašim crtama lica, obavezno se postarajte da posetite sve renomirane optičarske radnje.

Tanometrija – merenje okularne hipertenzije

Merenje očnog pritiska je još jedan u nizu standardnih testova kojima ćete biti podvrgnuti. Test se najčešće vrši uz pomoć tanomera, instrumenta koji meri intraokularni pritisak ispitivanjem otpora vaše rožnjače na udubljenje, ali oftalmolog može koristiti i druge metode za određivanje. Bitno je da znate da (u većini slučajeva) visok očni pritisak ne izaziva simptome sve dok ne ošteti očni živac, zbog čega je ujedno poznat kao tihi kradljivac vida. 

Oftalmoskopija – pregled očnog dna

Pregled očnog dna podrazumeva testiranje u sobi sa prigušenim osvetljenjem. Odabrani oftalmolog će vas zamoliti da se fokusirate na najudaljeniju tačku u prostoriji, kako bi uz pomoć direktnog ili indirektnog oftalmoskopa pregledao strukturu očnog dna, odnosno ispitao stanje mrežnjače, očnog diska i krvnih sudova. Bitno je istaći da se tokom ovakvih testiranja ponekad koriste posebne kapi koje pomažu, kako vašim zenicama da se bolje fokusiraju, tako i lekaru tokom pregleda.

Biomikroskopija – pregled prednjeg segmenta oka lampom

Pregled prednjeg segmenta oka vrši se specijalnom lampom, koja se još naziva i špalt lampom, biomikroskopom te spekularnim mikroskopom. Ovaj test omogućava lekaru da detaljno pregleda unutrašnje i spoljašnje delove oka, kao što su rožnjača, mrežnjača, beonjača, optički nerv, iris, konjuktiva ili očno sočivo. Pregled se vrši tako što čelo i bradu naslonite na specijalizovani naslon, dok stručnjak istovremeno ispituje stanje vida uz pomoć lampe koja emituje svetlo visokog intenziteta.

Ostali testovi na oftalmološkom pregledu

Naravno, postoji niz ostalih testova kojima ćete takođe biti podvrgnuti. Evo nekoliko najčešćih:

    • Testiranje položaja oka – odabrani lekar će vas zamoliti da se fokusirate na olovku i pratite njeno kretanje, bez pomeranja glave.
    • Procena pokretljivosti oka – tokom ovog testa, gledaćete u mali predmet koji se nalazi na određenoj udaljenosti, dok će vam oftalmolog naizmenično pokrivati oči kako bi posmatrao kretanje oka.
  • Ispitivanje vidnog polja i perifernog vida – ovaj test meri koliko daleko vaše oko vidi u svim pravcima te koliko je vid osetljiv u različitim delovima vidnog polja.
  • Test daltonizma – gledaćete u kartice sa šarenim tačkama i raspoznavati boje brojeve i simbole sa jednim prikrivenim okom.

Koliko traje oftalmološki pregled?

Period trajanja oftalmološkog pregleda nužno zavisi od faktora rizika kojima ste izloženi, kao i od niza testova koje stručnjak mora da obavi – tako da se isti ne može predvideti sa sigurnošću. Ugrubo procenjeno, prosečan vremenski interval tokom kojeg pacijenti borave u ordinaciji je mahom između trideset i šestdeset minuta. 

Održavanje zdravlja očiju u digitalnom dobu je izazovan, ali i ne nemoguć zadatak. Razmišljajte dugoročno i redovno odlazite na preventivne preglede. Nadamo se da će vam ovaj tekst biti koristan.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here