Naslovna Saveti Roditeljstvo Kako pomoći detetu da se adaptira na vrtić

Kako pomoći detetu da se adaptira na vrtić

146
0

Polazak u vrtić predstavlja ogromnu promenu za dete, ali ni roditelji nisu pošteđeni. Kod njih je prisutna briga zbog odvajanja deteta kao i strah da li će se dete prilagoditi na novo okruženje, nova lica ali i na drugu decu. Ono što nikako ne bi trebalo da radite jeste da svoj strah prenosite na decu, jer deca sve osećaju. Zadatak roditelja i vaspitača jeste da zajedno rade na tome kako bi se dete uspešno adaptiralo na novu sredinu. 

Koliko dugo traje period adaptacije?

Adaptacija na vrtić ne traje podjednako kod sve dece. Postoje deca kojoj je ta promena laka i zanimljiva, ali postoje i oni kojima je potrebno više vremena za adaptaciju. To zavisi od individualnih karakteristika deteta, od prethodnih iskustva kao i od porodičnog okruženja. Savet je da dete prvih dana boravi samo nekoliko sati zbog lakšeg prilagođavanja. Potrebno je postepeno ga uvoditi kako bi se naviklo na grupu i novo okruženje. 

Posebno je važno  da tokom ovog perioda imate blisku saradnju sa vaspitačima. Ne ustručavajte se da uputite vaspitače na neke osobenosti deteta, na neke obrasce koje je dete usvojilo u porodičnom okruženju. Možete imati puno poverenje u vaspitače bez obzira da li su u pitanju državne ustanove ili privatni vrtići. Oni su tu da pomognu i vama i vašoj deci da adaptacija bude što brža i što lakša. 

Razgovarajte sa detetom o vrtiću

Kako bi se dete lakše i brže prilagodilo, savet je da često neobavezno šetate sa detetom pored  vrtića. Obratite pažnju da li se čuje dečji žagor i pričajte sa detetom o igri i druženju koje se odvija unutra. Objasnite mu da su deca tu dok su roditelji na poslu. Navedite dete da samo poželi da bude deo te družine. 

Kod kuće se igrajte se vrtića. Menjajte uloge, nekada vi budite dete, a dete vaspitač. Pored toga što će detetu takva igra biti zanimljiva, budite sigurni da time pozitivno utičete na njegovu emotivnu stabilnost. 

Vaš stav uliva sigurnost detetu 

Pre nego što dete krene u vrtić isplanirajte svoje poslovne obaveze kako biste mogli da budete uz dete tokom adaptivnog perioda. Kada vodite dete do vrtića trudite se da budete spontani i nasmejani. Ne zaboravite da vaš stav uliva sigurnost detetu. Ne smete pretiti vrtićem kako dete ne bi pomislilo da tamo odlazi po kazni. Važno je da dete zna kada ćete doći po njega. Nađite neku vremensku odrednicu, kako bi dete bolje shvatilo i obavezno uvek ispoštujte dogovor. Održavanjem datog obećanja dajete primer detetu, postajete njegov model ponašanja čime mu pomažete da stekne i ojača samopouzdanje.  U početku neka to bude odmah posle doručka, kasnije pre spavanja, a kako vreme bude odmicalo možete doći posle popodnevne užine. Veoma je važno da se precizno dogovorite i da ispunite svoje obećanje.  

Vrtić ima svoj dnevni režim – prilagodite mu se na vreme

Ključni trenuci koji su najčešće stresni za dete jesu jutarnje odvajanje kao i period pred spavanje u vrtiću. Savet je da vežbate rastajanje tako što ćete dete često odvoditi u posetu kod rodbine i prijatelja. Postepeno ga privikavajte na razdvajanje barem na 15 minuta ili pola sata. Kako bi se dete lakše uklopilo u novu sredinu, potrebno je da se i pre vrtića druži sa drugom decom što češće. Na taj način će lakše prihvatiti da sa svojim vršnjacima provodi vreme svakog dana. Uskladite navike i ritam deteta sa ritmom boravka u vrtiću. To podrazumeva ranije buđenje, obroke u isto vreme, kao i popodnevno spavanje. 

Pre nego što dete krene u vrtić možete zatražiti režim dana u vrtiću, kako biste se toga pridržavali kod kuće. Saznajte kada je vreme za obrok, kada za spavanje, u koje vreme i koliko dugo se bave usmerenim a koliko slobodnim aktivnostima. Pokušajte da uskladite organizaciju dnevnih aktivnosti u kući prema smernicama iz vrtića kako biste detetu olakšali period adaptacije.  

Imajte u vidu da je adaptacija deteta na vrtić uslovljena brojnim faktorima kao što su navike i karakter deteta, posvećenost roditelja detetu, ali i odnos vaspitača je veoma bitan u ovom procesu. Savet je da budete iskreni prema vaspitačima, da ih uvažavate i da im verujete kako biste ostvarili dobru saradnju i međusobno poštovanje. Tako ćete i vi biti spokojni na poslu znajući da vam je dete na sigurnom i da mu je lepo.  

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here