Naslovna Lifestyle Kako postići francuski stil uređenja doma?

Kako postići francuski stil uređenja doma?

90
0
elegantno-uredjenje-dnevne-sobe
Pexels.com

Francuski stil uređenja doma sinonim je za eleganciju, sofisticiranost i bezvremenski šarm. Bilo da vas inspiriše klasični pariški apartman s visokim plafonima i dekorativnim lajsnama ili rustična provansalska kuća s toplim drvenim tonovima, ključ leži u pažljivo odabranim detaljima, kvalitetnim materijalima i promišljenoj estetici. U ovom tekstu ćemo istražiti kako možete postići francuski stil u svom domu, kombinujući funkcionalnost i lepotu na pravi način.

Kvalitetni materijali i pažljivo odabrani detalji

Francuski stil enterijera zasniva se na upotrebi prirodnih materijala, jer oni donose osećaj autentičnosti, topline i dugovečnosti u prostor. Ovaj stil nije vođen prolaznim trendovima, već se oslanja na kvalitetne i bezvremenske materijale koji zadržavaju svoju lepotu tokom godina.

Drvo je osnovni materijal koji se koristi u svim aspektima francuskog uređenja – od podova i plafonskih greda do nameštaja i dekorativnih elemenata. Masivni hrast, bor i orah često se koriste za podove, stolove i ormare, jer im vreme daje poseban karakter. Francuzi vole prirodnu patinu drveta, pa se često ostavlja u svom sirovom ili blago obrađenom obliku kako bi zadržalo svoju autentičnost.

Mermer je još jedan ključni materijal u francuskim enterijerima, naročito u kuhinjama i kupatilima. Koristi se za kuhinjske radne površine, sudopere, kamin-obloge i stolove, a njegova glatka, sjajna površina unosi osećaj luksuza i sofisticiranosti. Bela i siva nijansa mermera najčešće se sreću u pariškim stanovima, dok provansalske kuće često koriste toplije tonove poput bež ili zelenkastog mermera.

U okviru kuhinjskih elemenata, sudopere od nerđajućeg čelika zauzimaju važno mesto. Njihov izbor nije slučajan – Francuzi cene estetiku, ali istovremeno daju prioritet funkcionalnosti i dugotrajnosti. Njihova neutralna boja omogućava im da se uklope u različite stilove – od modernih, minimalističkih kuhinja do rustičnih enterijera.

Lan i pamuk su dominantni tekstili u francuskim domovima. Ovi prirodni materijali koriste se za zavese, jastuke, prekrivače i tapacirani nameštaj, jer omogućavaju prozračnost i udobnost. Lanene zavese u svetlim tonovima, često dugačke do poda, dodaju dozu elegancije i lakoće prostoru, dok pamučni detalji, poput rustičnih stolnjaka ili jastuka sa cvetnim vezom, unose osećaj domaćinske topline.

Pored prirodnih materijala, francuski enterijeri neguju spoj starog i novog. Starinski i ručno izrađeni nameštaj dodaje prostoru priču i karakter, dok moderni elementi unose svežinu i balans. Komode sa blagom patinom, restaurirane stolice sa izrezbarenim drvenim nogama i rustični ormari sa mesinganim ručkama daju enterijeru toplinu i sofisticiranost.

Neutralna paleta boja s naglaskom na detalje

Francuski enterijeri oslanjaju se na neutralne boje poput bele, bež, sivkaste i svetlo plave. Ove nijanse stvaraju elegantan i prozračan ambijent, dok istovremeno omogućavaju isticanje pojedinih dekorativnih detalja.

spavaca-soba-francuski-stil-uredjenja
Pexels.com

Međutim, ono što francuski stil čini posebnim jeste sposobnost da se u ovoj neutralnoj bazi pronađe suptilan luksuz. To se postiže dodavanjem tekstura i slojevitosti – svilenih zavesa, tapaciranih stolica, jastuka od lana ili pliša. Zidne lajsne i štukature dodatno obogaćuju prostor, dajući mu sofisticiranu dubinu i karakter.

Ako želite da unesete boje, neka to budu prigušeni tonovi koji ne odskaču previše od neutralne osnove. Senf žuta, tamnoplava ili smaragdno zelena u detaljima poput umetničkih slika, vaza ili ukrasnih jastuka mogu dodati dozu francuskog šika.

Klasični i bezvremenski nameštaj

U francuskom enterijeru nećete pronaći nameštaj koji prati trenutne trendove – umesto toga, fokus je na komadima koji imaju klasičan dizajn i traju generacijama. Bilo da je reč o rustičnom provansalskom stolu ili elegantnoj pariškoj sofi sa zakrivljenim linijama, svaki komad nameštaja treba da ima ličnost i da se harmonično uklapa u prostor.

Jedan od ključnih elemenata ovog stila su detalji poput rezbarenih drvenih nogara na stolovima i stolicama, bogato ukrašenih ogledala i vintidž ormarića. Francuzi vole nameštaj koji ima „dušu“ i često biraju komade sa istorijom, bilo da su nasledili starinski sto od bake ili pronašli unikatan komad na buvljaku.

Udobnost je takođe prioritet, pa se često koriste veliki, mekani jastuci, tapacirane stolice i plišane sofe. Kvalitetna izrada je imperativ – umesto masovne proizvodnje, birajte ručno rađene ili restaurirane komade koji će trajati godinama.

Umetnost i dekoracija sa stilom

Francuski domovi odišu umetničkim duhom. Zidovi su često ukrašeni slikama ili skulpturama koje odražavaju lični ukus vlasnika. Umesto generičkih postera, bolje je investirati u umetnička dela koja imaju sentimentalnu ili estetsku vrednost.

Galerijski zidovi s pažljivo odabranim slikama u različitim ramovima dodaju sofisticiranost i dubinu prostoru. Umetnička dela ne moraju biti skupa – bitno je da odražavaju karakter doma i njegovih stanara. Ako želite da unesete pariški šarm, crno-bele fotografije, vintage ilustracije ili akvareli pejzaža mogu biti odličan izbor.

Osim umetnosti, pažnju treba posvetiti i osvetljenju. Kristalni lusteri, zidne lampe i stojeće svetiljke s bogato ukrašenim abažurima unose toplinu i eleganciju. Francuzi vole prirodno svetlo, pa su prozori često bez teških zavesa, što prostoru daje prozračnost i lakoću.

Postizanje francuskog stila u uređenju doma ne zahteva veliki budžet, već promišljene odluke i dobar osećaj za estetiku. Balans između sofisticiranosti i udobnosti čini ovaj stil bezvremenskim i prilagodljivim svakom domu. Ako sledite ove savete, vaš dom može postati prava oaza francuskog šarma i elegancije. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here