Briga o bebi i njenoj nežnoj koži jedan je od glavnih prioriteta svaka majke. Biramo uvek kvalitetnu kozmetiku, odeću i posteljinicu, ali nekad se dogodi da pogrešimo, pa da dođe do iritacija tako osetljive dečije kože.
Premda se na tržištu razni proizvodi i materijali plasiraju kao bezbedni za bebu, to nije uvek tako. Otkrivamo vam gde su skrivene opasnosti, kao i koji su sve štetni faktori koji mogu da utiču na nežnu kožu vašeg novorođenčeta. Nakon ovog članka mnogo pažljivije i sigurnije ćete birati odeću, igračke i kozmetiku i pritom biti mirni povodom bebinog zdravlja. Pročitajte kako da izbegnete osip, alergije i iritacije.
Pametno sa kozmetikom – birajte prirodne preparate
Verovatno da je osnova nege kozmetika koja se koristi za bebe, pa je stoga neophodno da to budu prirodni i blagi proizvodi. Dakle, imajući u vidu da je dečija koža mnogo osetljivija i da mnogo lakše upija sve hemikalije, birajte one preparate koji u sebi nemaju potencijalno štetne sastojke. Velike su šanse da će šamponi, sapuni i kupke koji u sebi sadrže parabene, sulfate, veštačke mirise i boje dovesti do iritacija i osipa. Ponekad mogu da se razviju i ozbiljne alergijske reakcije i kožni problemi.
Pratite sastav preparata koje kupujete za decu i nipošto ne kupujte one koji sadrže parabene, jer su ovi konzervansi povezani sa hormonskim poremećajima. Takođe, sulfati mogu isušiti bebinu kožu i izazvati iritacije. Najbolje je da to bude prirodna kozmetika, bez mirisa, koja ima oznaku da je hipoalergena. Idealno bi bilo da u nezi bebine kože koristite sapune, kreme i losione koji sadrže biljna ulja kao što su bademovo, maslinovo i kokosovo, zatim aloe veru, kamilicu i pantenol. Svi ovi prirodni sastojci umiruju kožu i deluju na nju blagotvorno.
Kupujte bezbedne igračke za bebu
Nema ničeg slađeg od veselog gugutanja naše bebe dok se igra omiljenom igračkom. Ipak, sva ta lepota može biti narušena ako je igračka napravljena od neodgovarajućeg materijala i štetne plastike. Kada znamo da naše dete neprestano drži neku zvečku ili lutku u ruci ili je stavlja u usta, jasno je koliko može biti ugrožena. To je direktan kontakt sa štetnim hemikalijama kao što su BPA i ftalati i razne toksične boje i lakovi.
Definitivno treba izbegavati plastiku, jer pored pomenutih hemikalija može da sadrži druge agense i toksine.

Mali savet: ako igračka čudno ili jako miriše ili pak izgleda previše sjajno, najverovatnije sadrži štetne materije u sebi. Umesto takvih, bolje birajte drvene igračke i sigurne materijale poput silikona i organskog pamuka. Igračke od drveta su trajne, bez štetnih hemikalija (naročito one bez boje, sa prirodnim završnim slojem), a slično je i sa hipoalergenim predmetima od silikona. Što se tiče mekanih pamučnih igračkica, prave se bez sintetičkih boja i pesticide, tako da su odlične za sve mališane koji vole “plišance”. Istog se materijala držite i kada su u pitanju podloge za igru.
Mekana posteljina i odeća – prirodni materijali za miran san i kožu bez osipa
Kada dođe u dodir sa sintetičkim materijalima, osetiljiva bebi koža lako može da “plane” – osip, crvenilo, alergije i nezgodan svrab nisu nešto što želite svom detetu. Stoga je ključno da se prilkom odabira posteljina, bodića i pidžamica odlučite za lanene, pamučne i varijante od bambusa.
Poznato je da veštački materijali ne dopuštaju koži da diše, zadržavajući toplotu i stvarajući vlagu, mogu da izazovu ozbiljne probleme na koži. Izbegavajte akril, poliester i mikrofiber. Naročito je zamka u ovom poslednjem, jer je mekan, a zaprvo ne dozboljava pravilnu cirkulaciju vazduha i pritom može da izazove kod bebe pregravanje.

S druge strane, prirodne tkanine su odlične, jer imaju hipoalergena vlakna,nežni su, prijaju bebi i nema opasnosti od iritacija. Za posetljinu je odličan lan, jer je prozračan i upija vlagu, bambus je prijatan na dodir i mekan – pa je sjajan za odeću. Isto važi i za prirodan pamuk.
Kako zagađenje iz vazduha utiče na bebinu kožu
Koliko god pazili na naše detence, birali igračke, odeću i prirodnu kozmetiku, ipak postoje i drugi faktori na koje često zaboravljamo. Zagađivači iz vazduha u velikoj meri mogu da ugroze sigurnost i zdravlje bebine kože (čak i kada deluje da je vazduh neutralan i čist). Prašina i polen su među alergenima broj 1 iz vazduha, mogu izazvati iritacije i pojačati simptome suve kože i ekcema. Ako sumnjate da je vaša beba alergična na neku od ovih čestica, obavezno obavite testiranje kako biste u što kraćem roku pristupili lečenju problema. Isto važi i za grinje i kućnu prašinu, koji neretko izazivaju dermatitis i crvenilo kod beba i male dece.
U velikim gradskim sredinama vreba opasnost i od smoga i hemijskih zagađivača, nažalost. Tako da vredi uložiti u kvalitetan pročišćivač vazduha u zatvorenim prostorijama (najbolje u sobi gde beba spava). Na ovaj način se značajno smanjuje nivo zagađenja i prašine. Pojačajte negu bebine kože, koristite kreme sa zaštitnim slojem, tj. one koje sprečavaju zagađivače da direktno utiču na kožu.
Ne treba zaboraviti na redovno provetravanje prostorija. Najbolje je u jutarnjim satima, kada je stopa zagađenosti vazduha najniža da otvorite sve prozore i dopustite da uđe svežina. Ako koristite klima uređaj, menjajte i čistite filtere na sedmičnom nivou.
Svaki od ovih saveta pomoći će vam da smanjite opasnost od raznih iritacija, osipa i alergijskih reakcija vaše bebe. Prirodni i bezbedni materijali nisu poželjni, oni su imperativ kada su u pitanju naša deca. Stoga, izdvojite vreme da s pažnjom kupite igračke, kozmetiku, odeću i posteljinu za svoju bebu. Stvorite što bezbednije okruženje za mirno detinjstvo i normalan razvoj i rast.